Pages

Categories

Ara

YGS’ye Giderken

YGS’ye Giderken

9 Mart 2017
Öğretmen Yazıları
Henüz yorum yapılmamış

YGS için sayılı günler kala Çınar Koleji Başakşehir Kampüsü PDR öğretmenimiz Muhammmet Zahit Okudan ailelere yapılması ve yapılmaması gerekenler hakkında bilgi verdi.

Son 2 gün anne ve babanın tutumu çok önemlidir.

Yüksek Öğrenime Geçiş sınavı aslında bilgi ve zekanın ufak bir testi; ama en önemli unsur moral ve motivasyondur. Her ne kadar öğrenci yaş gurubu itibariyle arkadaşlarını dinlese de aile onun için manevi bir güçtür. Son 2 gün anne ve babanın tutumu çok önemlidir.  Burada söylenecek şaka yollu sözler gerçek şeklinde algılanabilir ve farklı tepkiler yansıtır. Bu sebepten anne ve babanın sınava girecek öğrenciyle konuşmalarında sade, anlaşılır bir dille konuşmasında fayda vardır. Moral vermek amacıyla abartılı iltifatlardan kaçınmak gerekir. Artık çocuklarımız genç kategorisine girmiş bulunmaktadırlar.

Anneler! Burada özellikle iş size düşüyor… 

YGS gecesi saat 21.00 itibariyle ‘’Hadi kızım ya da oğlum yarın sınav var erken yat.’’ demek aslında bizim kendi düşüncemizde güzel ama o güne kadar 00.00’a kadar oturup ders çalışan veya farklı uğraşlar ile zaman geçiren öğrenci açısından komik karşılanır. Eğer hala ‘’hadi’’ dersek ters karşılanır; hala ‘’hadi’’ diyorsak yatağa gidilir fakat uykuya dalınmaz ve yatakta yarın yapılacaklar düşünülmeye başlanır. Bazen bu düşünceler yarın ya zor olursa ya da hiç çözmediğim tarzda bir soru gelirse gibi olumsuz da olabilir. Halbuki son gece saat 22.00’ye kadar olan süreçte beraber akşam yemeği yiyip öğrenciyle sınav harici bir sohbet etmeye çalışıp onu yarının stresinden biraz da olsa uzaklaştırmak gerekir. Sonrasında öğrenciye ılık bir duş alıp ertesi gün biraz daha erken ve dinç kalkması söylenebilir. Sabah ise işin en önemli kısımdır.  Anneler! Burada özellikle iş size düşüyor…  Diğer günlerde nasıl kahvaltı hazırlıyorsak sınav sabahı da aynı şekilde kahvaltı hazırlamak gerekir. Öğrenciye sınav sabahı bir kuş sütü eksik etmek aslında çok iyi değildir. Öğrencimiz sınavda 160 dakika kalacak. Bu sebepten metabolizma sıkıntı yaşayabilir. Vücudun her zaman alışık olduğu şekilde kalması önemlidir. Sabah bazı öğrencilerimizde aile ile gitmek sıkıntı olabilir. Bunu öğrencinin o anki ruh haline göre ayarlamakta fayda vardır.

Asıl sınav haziran ayında yapılacak olan LYS’dir.

Asıl önemli olan sınav sonrasında kullanacağımız cümlelerdir. Bunları özenle seçerek kullanalım. Unutmayalım, asıl sınav haziran ayında yapılacak olan LYS’dir. Bu sınava bir an önce odaklanabilmesi için okulumuzda bulunan rehber öğretmenle eş güdümlü gitmekte fayda vardır. Güzel bir YGS geçirmeniz dileğiyle… ALLAH ‘ a emanet olun…

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                Muhammet Zahit OKUDANBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>