Pages

Categories

Ara

Yaşımız Gereği

Yaşımız Gereği

22 Eylül 2014
2. Kademe, Genç Düşünce Platformu, Öğrenci Yazıları
Henüz yorum yapılmamış

Arıyorum, arıyorum yok! Baba hatırası, oltu taşı güzelim tespih… Gözüm gibi bakıyordum oysaki. Nerde olabilir? Dünkü hengâmede yere düşmüş olabileceği geldi aklıma.

Çok gaza gerek yok demiştim. Off Emre of, kendinden haberin yok. Saat gelince apar topar çıktım evden. Bahçede bakmadığım yer kalmadı. Ama nafile; yok, yok, yok…

Sınıfa koştum.

- Alper benim tespihi gördün mü ?

- Hayır. Emre ne oldu, kayıp mı ettin?

- Hiçbir yerde bulamıyorum. Dünkü karmaşada düşmüş olabilir.

Alper,  Sabri Abi için yardım kampanyası düzenliyordu. Herkese haber verdi, bütün okul seferber oldu. Allah ondan razı olsun. Beş günde Sabri Abi’nin kira parası çıktı. Müdürün yüzüne at dedik  ama Sabri Abi saygılı adam, yapmadı tabi. Herkese çok teşekkür etti. Emeği geçenlere bedava birer tost verdi. Bol bol sucuk, kaşar koymuş midemiz bayram etti. Ama hala benim tespihi bulamadık. Anneme de daha söylemedim.

Kendimi çok kötü hissediyorum. Okulda dalıp gidiyorum, babamı düşünüyorum. Görenler teselli ediyor. Bu halde ders çekilmez. Hele İngilizce… The Kürdan: Yılmaz Hoca. Bizim İngilizce’ci.  Uzun, ince, esmer, sert bakışlı biri. Adam İngilizceye hasta. Dersi sadece İngilizce anlatıyor. Tabi anlamıyoruz. Cüneyt   -babası İngilizce öğretmeni-  derste The Kürdan‘la karşılıklı söyleşir, şakır şakırdatırlar.

Kapı açılıyor, Oturanboğa yanında bir kızla içeri giriyor. Sınıfımıza yeni bir öğrenci getirdi, bizimle tanıştırıyor. Kız hoş görünüyor. Güler yüzlü, gözlerinin içi de gülüyor. Sanki bizi çoktandır tanıyor gibi bakıyor. Orta boylu, kumral uzun saçlarını arkadan toplamış. Kahverengi gözleri toprak gibi engin, zengin… Ne oluyorsun Emre? Kendine gel! Arkaya Zehra’nın yanına oturuyor. Zehra iki günde tanıtır ona okulu. Ayaklı Gazate Zehra… Kim, kiminle, ne zaman, nerede, neden nasıl? Tüm soruların cevabını verebilir. Bu arada adı Elif’miş. Teneffüste tespih arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Zehra derste Elif’e çoktan bahsetmiş meseleyi. Koridorlar, kantin, sınıflar, bahçe, danışma, güvenlik her yer didik didik arandı. Yok, yok… Yer yarıldı, yerin dibine girdi sanki. İçimdeki acı artıyor. Babamı kaybettiğim gün gibi içim daralıyor. Tespih taneleri boğazıma diziliyor. Yutkunamıyorum. Evin direği, evin reisi babam. Çok özledim seni baba. Sana sarılmayı özledim, seninle maç yapmayı, karate yapmayı, arkanda namaz kılmayı özledim. Annemin kurallarını hafife alan rahatlığını özledim. Baba her şeyini özledim… Eve gelince anneme sarılıyorum ama kolları çok cılız, senin gibi kuvvetli saramıyor beni. Onunla da dertleşiyorum ama çok konuşuyor baba. Söylediğime pişman ediyor. Oysa sen, gözlerinle anlardın, anlatırdın. Bir bakışın yeterdi. Annem senin gibi bakamıyor baba…

- Emre ! Emreee ! Oğlum baksana, kız bulmuş tespihi!

- Bulmuş mu? Kız mı?

- Oğlum, yeni gelen kız pankartları yığdığımız çalıların altında bulmuş.

Sanki sevinçten havalanıyorum, ayaklarım yerde değil. Oltu taşlı kara tespih elimde. Babamın elini tutuyorum sanki. Kokluyorum hala kokusu üzerinde. Haftada bir  “Cuma Rüzgârı” sürerim. Farkında değilim ağlamışım. Alper ‘’Karizmayı çizdirdin’’ diyor.

Elif’in yanına gidiyorum, gözleri buğulu.

- Teşekkür ederim. Benim için çok kıymetlidir.

- Önemli değil, seni anlayabiliyorum. Babamı iki sene önce trafik kazasında kaybettim.

Elif’in dediklerini duyamıyorum artık. Kalbim sevinçten çıkacak gibi. Tespihi bulduğuma mı seviniyorum yoksa, tesbihi Elif bulduğu için mi bilemiyorum? Yaşım gereği herhalde, oluyor böyle şeyler. Alper çekiştiriyor yerime oturuyorum, hoca gelmiş. Çıkışta Elif’i yakalamaya çalışıyorum.

- Arka bahçeye bakmıştım tam olarak  nerede buldun tespihi?

- Bankın arkasında, ağacın yakınındaki çalıların arasında.

- Baban, babanı kaybettiğini söylemiştin.

- Annen, kardeşin var mı ?

- Babamla beraber abimi de kaybettik. Bir tek annem ve ben kaldık.

- Kötü bir kazaydı anlaşılan seni üzmek istemezdim, acını tazeledim.

- Acılar unutulmuyor Emre. Kalbimin bir tarafı hep sızlar.

Bu sızıyla yaşamaya alışıyoruz, hiçbir şeyi unutmuyoruz aslında.

- Doğru.

- Peki, sen babanı nasıl kaybettin?

- Babamınki kalp krizi. Beklemediğimiz, hiç aklımıza gelmeyen bir şey.Allah’ın taktiri … Neyse, nereden gelmiştiniz buraya?

- Nevşehir’den geldik. Annemin tayini buraya çıktı. Devlet Hastanesinde yoğun bakım hemşiresi olarak çalışıyor.

Okuldan uzaklaşmış epey yol almıştık. Elifler arka sokağa taşınmış, kasap Naci Amcaların kiracısıymışlar. Naci Amca’nın hanımı Türkan Teyze annemin arkadaşı olur. Güzel şeyler yaptığında bize getirir, sağolsun. Annem çalışıyor, mutfakta zor şeyler yapamıyor diye özel bir şeyler yapınca hemen getirir. İçli köfte, mantı, kol böreği, pide, kısır… Karnım acıktı galiba ağzım sulanıyor. Selamlaşıp sokak başında ayrılıyoruz. Bizim apartmanı gösteriyorum uzaktan. Köşedeki gençler pür dikkat bizi izliyor.

- Selamunaleykum, Emre ne iş?

- Aleykumselam, sınıf arkadaşım, yeni taşınmış. Annemin arkadaşının kiracısı.

-Tamam koçum, hemen kızarma.

- Hızlı hızlı yürüdüm, terliyim. Görüşürüz.

Eve girer girmez aynaya bakıyorum, gerçekten kızarmışım. Bu ne hal Emre, ne oldu ki şimdi? Abdest aldım, ikindiyi kıldım. Dua ederken annem geldi, daha haberi yok.

Tespihi kaybettim, buldum… Hala seccadenin üstündeyim. Annem arkadan boynuma sarılıyor.

- Allahım yavrumu sev, ben çok seviyorum.

- Hoş geldin anne.

- Hoş bulduk yavrum.  Nasılsın, nasıl geçti günün?

- Bugün olanlar film gibi anne.

- Desene yine renkli bir gün geçirdin.

- Elif tespihimi buldu.

- Elif? Babanın tespihi mi?

- Babamın tespihini, okulda kargaşada kaybetmişim. Sınıfımıza yeni gelen, Türkan Teyzelerin kiracısı tespihi arka bahçede bulmuş. Okul çıkışı beraber yürüdük, babasını ve abisini trafik kazasında kaybetmiş. Annesi devlet hastanesinde hemşireymiş.

- Sen kızlardan bahsetmezdin?

- Ne demek istiyorsun anneee ! Kızdan değil, tespihten bahsediyorum.  Elif tespihi bulmuş, yolda beraber yürüdük o kadar.

- Tamam, oğluşum hemen kızma.

Annem ilk defa yemekte susuyor. Konuştuklarımızı düşünüyor galiba. Hızla yemeği bitirip odama geçiyorum.

Annem yeni bir kitap almış. Severim kitap okumayı; ama sürekli alamıyorum. Malum geçinmek kolay değil. Annem tek başına bakıyor eve. Bazen yük olduğumu düşünüyorum. Ah bir tatil gelse de bir yere girip çalışsam. Eve ben de yardımcı olurum, içim rahat eder. Biraz okumuştum kitabı. Adı “Başarı Öyküleri”.İçerisinde küçük hikayeler var. Adamlar inanmış, başarmış. Bize de beğenmek düşer. Ne diyorum ben ya? Yirmi sayfa falan okudum. Çok ilgimi çekmedi. Bana uzun kitap lazım. Önce tadına varacağım, sonra da bir şeyler çıkartacağım. Ben öyle severim.Aklım yine Elif’e gitti. Elif de Elif, nedir bu Elif sevgisi? Ne sevgisi oğlum saçmalama yaşın başın kaç?

Yazılıların hangi günlere denk geldiğini hesaplıyordum. Biyolojiyle dil anlatım aynı gün. Böyle şey olmaz arkadaş ikisi de sözel, ikisi de bilgi. Hangi birine çalışayım? En kötü dersim matematik. Off off yazılıda ne halt yicem? Soruları mı çalsam? Ne diyosun oğlum? Hayır olmaz.

yasimi-geregi2

Uyumuşum, uyandığımda saat on. Yatsı namazını kıldım.

Biraz dışarıyı izledim. Beş on kişilik bir grup karşı binanın önünde durmuş konuşuyorlar. Hepsi serseri tipli. İnşallah bir şey yoktur. Annem yorgunluktan uyumuş salonda. Kaldırdım yatağına götürdüm. Orada rahat rahat uyusun. Kıyamam anneme ben, beli meli tutulmasın. Zaten bütün gün ayakta. Bir o teyzeye, bir bu amcaya derken kadıncağızda hal kalmıyor.Allah’ım sen ona ve bizlere yardım et.AMİN !

Reis Dede’yi özledim. Yarın yine uğrayayım,  hem Elif’ten de bahsederim. Hayda o da nerden çıktı şimdi. Niye geldi ki? Benim kafa uçmuş da haberim yok.

Evde boş boş dolandım. Yatağa uzandım. En az bir saat döndüm durdum, anca uyumuşum. Aniden gözlerimi açtım. Kafamı kaldırdım, pencereye baktım. Gözüm saate kaydı. Çok şükür namaza yetişmişim. Ayılmak için camı açtım.

Enes ÖRCÜN

GDP 2. KademeBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>