Pages

Categories

Ara

Sayılar Yalan Söyler!

Sayılar Yalan Söyler!

23 Ekim 2014
3. Kademe, Genç Düşünce Platformu, Horanta Dergisi, Öğrenci Yazıları
Henüz yorum yapılmamış

Malezya  güzel bir ülke.

Güler yüzlü insanları, yardımsever halkı, başkentinin kalabalık sokakları, doğal güzellikleri, yeşilliğiyle görülmeye değer.

Farklı dinden, ırktan, yaşam tarzından insanların bir arada yaşamaları dolayısıyla hoşgörü ülkesi olarak da biliniyor.

Malezya’da halkın %61’i Müslümanlardan oluştuğu için yönetim Müslümanların elinde.

İlk gittiğim yerlerden biri “Masjid Negara” diğer bir adıyla “National Mosque” olarak bilinen, 15.000 kişi kapasiteli Malezya’nın en büyük camii.

Öğle namazı vaktinden önce oraya varmıştık. Hemen ilk bomba patlak veriyor. Malezya’da bir camiye ya da mescide girerken ayakkabılar caminin ya da mescidin bulunduğu yere uzak bir mesafede çıkartılıyor. Düşünün ki, Eminönü Yeni Cami’desiniz. O meşhur, güvercinlerin uçuştuğu merdivenlere ayak basmadan önce-hatta belki daha da önce-ayakkabılarınızı çıkarıyorsunuz ve caminin ondan sonraki kısımlarına ayakkabısız giriyorsunuz. Biz anlamayıp ayakkabıyla girmeye çalışınca, uyarıyorlar. Bunu aramızda konuşup hürmettendir diye yorumluyoruz.

Her sabah abdest alarak yola koyulduğumuzdan vaktin girmesini beklemeye koyuluyoruz. Bu sırada camiyi inceleme fırsatı buluyorum. Ayakkabılarımızı çıkardık, caminin içine girmeden önce mermerlerle kaplı genişçe bir alan var. Bu mermerler bana Kâbe’yi anımsatıyor. Vakit yaklaşıyor, insanlar çoğalıyor, cemaatin bir kısmı içeride değil dışarıda; mermerlerin üstünde namaz kılmayı tercih ediyor.

Biz içeride bayanların bölümünde namazımızı kılıp çıkıyoruz. Derken çıkışta alnında-sürekli mermerde ya da sert zeminlerde namaz kılmaktan oluşan-namaz izi olan bir dedeye gözüm çarpıyor. Hah! Evet evet, o Kabe’de hep karşılaştığımız manzaradan. Dejavu mu?

Daha sonraki günlerde nerede bir mescide ya da camiye girsem cemaatin bolluğundan zor yer buluyorum. Camiler, mescitler dopdolu. İnsanlar harıl harıl namaz kılıyor. Hiç öyle yaşlı falan da değil hani cemaat!  Aksine yaşlıdan çok genç var. 3, 5 yaşındaki çocuklar mı dersiniz, bir karış makyajla gelip o makyajı temizleyip abdest alıp namaz kılıp yeniden makyajını yapıp giden genç kızlar mı dersiniz, teyzeler, anneler, babaanneler, anneanneler mi dersiniz… Sesini duyar gibiyim sayın okuyucu. “Sen bilinen yerlere gidiyorsundur ama canım!” Hayır hayır, hiç de öyle değil. Herhangi bir alışveriş merkezinin, sokak aralarındaki süpermarketlerin mescitleri bile bu durumda. Her gittiğim mescit, yanında wc bile olsa içinde abdesthane bulunduruyor. Gittiğim hiçbir yerde abdest alamama, namaz kılamama sıkıntısı çekmiyorum. 10 yaşındaki küçük kardeşim buradayken namazlarını kılmakta çok zorlanırken, orada bir vakti bile aksatmıyor. İslami yaşam tarzı, hayatın akışına karışmış adeta.

Gelelim bizim %99’u Müslüman ülkemize…

Herhangi bir vakitte Başakşehir’deki herhangi bir camiye gittiğimizde karşılaşacağımız manzara ne olur? Onu bırakalım herhangi bir alışveriş merkezinde mescit bulabilme oranımız nedir? Hadi onu da bırakalım. Eminönü Yeni Cami’ye yeniden gidelim.

Sayın okuyucu! Bu kısımda sizden bir Müslüman bayan gibi düşünmenizi istirham edeceğim!

Yeni Cami’ye en son bir arkadaşımla gitmiştik. Arkadaşım abdest alacak yer bulamadığından orada namazını kılamadı. Burada herhangi bir camiden bahsetmiyorum, İstanbul’un en bilinen camilerinin birinden bahsediyorum! Eve gelip anneme olayı anlattığımda bana hatırlatıyor ki, daha önce ailecek oraya gittiğimizde 20-30 dakikalık bir arayıştan sonra abdest alınabilecek bir yer bulabilmişiz.

Malezya’da insanların yaşam akışlarında, ona karışmış olarak bulunan bir İslam vardı. Burada ise günlük yaşantımızın bir köşesine sıkıştırılmış olarak İslam’ı yaşamaktayız.

%99’u Müslüman olan bir ülkede Müslümanca yaşamak, %61’i Müslüman olan bir ülkede Müslümanca yaşamaktan daha zorsa bunun tek bir açıklaması olabilir:

Sayılar yalan söyler!

DİLRUBA AYTAÇ
GDP 3. KADEMEBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>