Pages

Categories

AraRöportaj: Bilim, Fen ve Teknoloji Üzerine

Röportaj: Bilim, Fen ve Teknoloji Üzerine

22 Kasım 2014
Öğrenci Yazıları, Röportajlar
Henüz yorum yapılmamış

Çekmeköy Çınar Koleji Kampüs Müdürü Mehmet Karagöz’le bilim, fen ve teknoloji hakkında bir röportaj gerçekleştirdik.

Kendinizi tanıtabilir misiniz?

1968, Kayseri Yahyalı doğumluyum. İlkokulu ve ortaokulu memlekette daha sonra liseyi Develi’de okudum. Sınıf öğretmenliği bölümü mezunuyum. 1994 devlette göreve başladım. İki yıl kadar devlette çaşıtlıktan sonra Çınar Koleji diye bir okul açıldığını duydum ve devletten istifa edip Çınar Koleji’ne 1996 yılında girdim. Bu yıl 19. Yılım Çınar Koleji’nde. Evliyim, dört çocuk babasıyım.

Öğrenciyken fen dersiyle aranız nasıldı? Bilim ve teknolojiye merakınız var mıydı?

Öğrenciyken tabi, öğrenciliği de farklı değerlendirmek lazım; ilkokul kısmı var, ortaokul kısmı var, lise var, üniversite var. Başarılı bir öğrenciydim, öncelikle bunu söyleyebilirim. Yani derslerime çalışırdım. Fen derslerine ilgim vardı. Ama tabi bu derslerin sevimli olması, bir şeyler öğrenmek biraz öğretmenle ilgili. Dolayısıyla lise yıllarında fen derslerimize giren öğretmenlerimiz ben de pek fazla hatıra bırakmamışlar, öyle anlaşılıyor. Dolayısıyla fen dersleri için çok başarılı olduğum söylenemez. Ama genel olarak çalışkan ve başarılı bir öğrenciydim.

Ülkemizde bilim, fen ve teknoloji alanında yapılan çalışmalar hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce yeterli mi?

Bence bu alanlarda yapılan çalışmalar yeterli değil. Belki de en az yapılan çalışmalar bu alanda yapılan çalışmalar maalesef.  Maalesef ülkemizde fen, bilim, üretim, teknoloji alanında çalışmalar yetersiz. Bunun birçok sebebi var; siyasi sebepleri var, ekonomik sebepleri var, öğrenci göçü var, beyin göçü var. Aslında bu konuda ülkemizde yetişmiş insan ve yetişmekte olan bir genç nesil var ama sanırım gerekli kaynaklar sağlanmadığı için bu insanlar yurt dışına giderek çalışmalarını orada yapmak zorunda kalıyorlar. Bunun da birçok örneği var. Biliyorsunuz Amerika’da tıp alanında çok ünlü bir tıp doktorumuz var. Neden Amerika’da? Türkiye gerekli desteği vermediği için oralara gitmiş, oralarda hizmetini yürütüyor. Umarım yeni dönemde siz gençlerin yetişmesiyle ve devlet desteğiyle bu açığı kapatırız.

Bilim ve teknoloji çok ilerledi. Hatta yaşadığımız yüzyıl “Bilim ve Teknoloji Çağı” olarak adlandırılmaktadır. Peki şu da yapılmış olsa hayatım çok kolaylaşırdı dediğiniz bir buluş var mı?

İlk aklıma gelen özürlü insanların durumu. Keşke onların hayatını kolaylaştıran bir takım buluşlar yapılsa. Bir de çağın hastalığı olan kanser hastalığıyla ilgili bir buluş yapılırsa sanırım insanlar ciddi anlamda rahatlarlar diye düşünüyorum.

Öğrenciler genellikle öğretmenlerine neden fen ve matematik öğreniyoruz diye sorarlar. Aynı soruyu size yöneltsek cevabınız ne olur?

Konuyu ilim ve bilim olduğuna göre, bu ilim ve bilimin temeli sayısal dersler dediğimiz fen ve matematiktir. Ben buna inanıyorum. Tabi her insan özeldir, her insan farklıdır. Her insanın özelliklerine göre hayatta rolleri vardır. İlmin ve bilimin temeli dediğimiz bu derslerde merkezdedir. Herkesin bunu bilmesi gerekmez ama  bilen insanların orada sivrilip o alanda uzmanlaşıp insanların faydasına olan buluşları yapması  açısından baktığımızda fen ve matematik dersleri eğitimin, bilimin merkezidir derim ve iyi öğretilmesi gerekir.

Öğrencilere iletmek istediğiniz bir mesaj var mıdır?

Herkes kendini keşfedecek, yeteneklerini tespit edecek ve o alanda gayretli olacak çalışacak, çalışacak ve çalışacak. Bu konuda da hırslı olacak.

Son olarak keyifli sohbetimize, eğlenceli bir soruyla son verelim. Sizce uzayda hayat var mıdır?

Dünyadaki yaşam bizlere yeterlidir. Uzayda yaşam var mıdır yok mudur çok da ilgilenmiyorum. Belki bir gün anlarız ama dünyadaki yaşam bize yeter.

ELİF NAZ ASLAN – ZEYNEP CİNSOY
Çınar Koleji Çekmeköy Kampüsü
6-A  SınıfıBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>