Pages

Categories

Ara

Empati ve Narsizm

Empati ve Narsizm

25 Mayıs 2016
Öğretmen Yazıları
Henüz yorum yapılmamış

Empati ve Narsizm

Narsizm,  kişinin sahip olduğu değer ve gücün abartılmış bir yansımasını dile getiren bir karakter özelliğidir. Bu özelliği taşıyan insanlar, kendilerinin herkesten farklı, en yetenekli ve en başarılı olduklarını düşündükleri birer hayal dünyası içinde yaşarlar. Onlar diğer insanlardan özel bir muamele ve ayrı bir ilgi umarlar. Paradoksal olarak bu kişiler güvensizlik hissederler ve bu kişilerin özgüvenleri düşüktür. Temelde içeride bulunan incinmiş, yıpranmış, değersiz yapının saklanması için kullanılan bir savunma mekanizmasıdır.

Narsist Kişilikte Savunma

Daima beğenilmeyi uman narsistlerin eleştiriye tahammülleri yoktur. Övüldüklerinde kendilerini çok iyi hissederken,  eleştirildiklerinde rahatsız hissederler, incinirler, öfkelenirler. Eleştirildiklerinde karşı tarafı suçlarlar. Karşılarındaki kişiyi eleştirerek suçlu hissettirirler, kendilerini ise mağdur gösterirler. Kendilerine dönüp bakamazlar, bu ellerinde olan bir şey değildir.

Narsizmde Empati Yoksunluğu

Narsist kişiler empati kuramazlar. Narsist kişiler başkalarının duygu ve düşüncelerine ve isteklerine ilgisiz kalan kişilerdir. Bu nedenle empatik düşünmezler. Bu kişiler kendilerini başkalarının yerine koyamazlar, başkalarını anlayamazlar.

Narsizimde Büyüklenmecilik

Narsist kişiler karşılarındaki kişilerden ilgi ve onay beklerler. Hayallerini abartmaya , kendilerini haklı çıkartmaya , başkalarını kandırmaya çabalarlar. Büyüklenmecilik ve değersizlik hisleri yan yanadır. Derinlerdeki değersizlik duygusunun farkında değillerdir. Kendilerine ilgi göstermeyen ,saygı duymayan herkesi küçümserler.

Narsist Kişiliğe Sebep Olan Aile Tutumu

Anne babadan yeterli duygusal sıcaklığı görememiş çocukların duygusal gelişimi yüzeysel olur. Anne babasına kendini fark ettiremeyen çocuk, anne babasının kendisini yücelteceği davranışlarda bulunarak fark ettirir.

Narsizmden Empatiye…

Narsit kişilik olmasa da giderek sadece kendi duygularını, isteklerini önemseyen, bencil bir neslin içerisindeyiz. Sadece ‘’ben’’ in önemli olduğu bir dünyada sağlıklı bi iletişimden söz edemeyiz. Şunu unutmamak gerekir ki sadece kendi isteklerimizin olması bizim insani ilişkilerimizde birçok probleme yol açacak ve çok istediğimiz, hep aradığımız mutluluğu bize getirmeyecektir.

Empatik düşünebilmek için öncelikle kendimizi tanımalı, eksi ve artılarımızı bilmeliyiz. Kendimize bakabilmemiz çok önemli. Doğru iletişim, mutlu bir hayatın kapısını bize açacaktır.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Koordinatörlüğü
Çınar KolejiBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>