Pages

Categories

AraNe Olacak Bu Yetişkinlerin Hali!

Ne Olacak Bu Yetişkinlerin Hali!

Ne Olacak Bu Yetişkinlerin Hali!

Gençlik nereye gidiyor? Belki de binlerce kez soruldu bu soru uzmanlara. Her seferinde suç bize yüklendi. Umursamazlığımızdan, tembelliğimizden, bencilliğimizden dem vurulup duruldu. Fakat kimse bizlerin bu hale nasıl geldiğini sormadı veya kimin getirdiğini.

Diğer taraftan hep gençlerin umursamazlığı ve tuhaflıkları konuşuluyor; oysa yetişkinler biraz da dönüp kendilerine bakmalı. Biz gençlerin durumundan çok, akranları olan; torunu gibi giyinen, oğlunun arkadaşlarıyla kafelere takılıp kafa dengi olmaya çalışan, çözemediği aile problemlerini yetmiş milyonun önünde kimin atadığını ve yetkilendirdiğini bilmediğimiz sunucular elinde, televizyona çıkma pahasına teşhir eden diğer  “gençler”in acayipliklerine kafa yormalılar.

Kanaatimce gençlerin bu duruma düşmesinin asıl nedeni, aile yapısının giderek bozulması. Aile içerisindeki tartışmalar, çatışmalar haliyle çocuğu da etkiliyor ve bu çocuklar ileride sorunlu gençler olarak karşımıza çıkıyor. Bir de ebeveynlerinden yeterli sevgiyi görememiş, bulamamış(çünkü onlarda da yeterince yok) çocuklar var. Sevgiyi başka şeylerde arıyorlar ve kötü yollara sapabiliyorlar. Öte yandan iyi ve kültürlü bir ailede yetişen gençlerin halleri de bir başka oluyor. Sorumlu, dürüst, terbiyeli bireyler olarak yetişiyorlar. Bu da gelecek nesillere için büyük bir yatırım oluyor. Fakat sanırım günümüzde böyle yetişen gençlerin sayısı çok daha az; çünkü evlerimizde televizyon adı verilen bir baş belası var. Çocuklarımızı o büyütüyor. Dinleyeceği müziği, giyeceği kıyafeti, yiyeceği yemekleri, edeceği küfrü ve ezberleyeceği metinleri o belirliliyor. Nasıl racon kesileceğini, nasıl yürüneceğini o gösteriyor. Hatta şimdilerde evlenilecek eşleri bile onlar sunuyor. Tabi buradan da televizyon karşısında yetişen bir nesil ortaya çıkıyor. Sonra da bizden duyarlı, terbiyeli gençler olarak yetişmemiz isteniyor. Peki, sorarım size bizim istediğiniz gibi olmamız için ne yaptınız, bizi kötü yetiştirmekten başka? O yüzden sorunu bizde değil bizi yetiştirenlerde aramak lazım.

Not: Yukarıda saydığım ve sayamadığım bütün olumsuz etkenlere karşı beni korumak için elinden gelen her şeyi yapan ve daha da önemlisi sevgi ve ilgilerini hiçbir zaman eksik etmeyen aileme çok teşekkür ediyorum.

Rümeysa ALPARSLAN

 


1 Yorum

  1. Hüseyin

    31 Mart 2015, 06:43:02

    aslında bence o yetşkinlerin deyil de çocukların sorunu çocuk kendisini kendi ayarlar ne yapıp ne yapmayacağını neyi öğrenip neyi öğrenmiyiceği biz teşekkür ettiğimizde alışkanlık etmiyor çünkü istemiyor. Herşey kendinde bitiyor.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>