Pages

Categories

AraMüzik Kültür Meselesi Midir, Zevk Meselesi mi?

Müzik Kültür Meselesi Midir, Zevk Meselesi mi?

27 Aralık 2014
Genç Düşünce Platformu, Öğrenci Yazıları
Henüz yorum yapılmamış

Müzik; bir insanın duygu, düşünce, inanç ve hislerinin kısaca hayat çizgilerinin yansıtıldığı ve bu çizgilerin yamulup kıvrılarak notalara dönüştükten sonra, ahenkli sesler oluşturmasıdır.

Müziğin kültür meselesi mi, zevk meselesi mi olduğu ise yıllardır uzmanlar, müzik bilimciler, sanatçılar, durup dururken aklına esmiş insanlar, rüyasında görenler ve öğrencilerle öğretmenler arasında tartışılmaktadır. Biz de en son edebiyat dersinde Ali Ramazan Bey hocamızla tartıştık.

Müziği zevk meselesi olarak görenlerin haklı oldukları taraflar çoktur. Sonuçta müzik bir sanattır. Sanatın en önemli özelliklerinden biri de göreceli oluşudur. İnsanların kulağına hitap eder fakat ruhunu besler. İnsanlar dinlendikçe beslenir, eğlendikçe zevk alırlar ki bu onun zevk meselesi olarak görülebileceğini işaretidir. Öte yandan biz Türkler’e bilmem ne orkestrasının icra ettiği Mozart’ın veya Beethoven’un enfes olduğu söylenen bir parçası “Allah’ım ben ne denli büyük bir günah işledim de beni bu tuhaf seslerle cezalandırıyorsun.” dedirttirip delirtirken, bozkırın ortasından bir davudi nefes gibi gelen Neşet Ertaş bozlağı sırtımızdan bir yükü alıp götürür, Son Durak’ın deyimiyle şehrin son azizi Müslüm Baba’nın şarkıları bizi damardan etkiler. Bundan yola çıkarak da kültürün müziğe katkısının ya da müziğin kültüre katkısının küçümsenemeyecek kadar çok olduğunu görürüz. Coğrafi etkenler, milletin başından geçmiş olayların da zevklerimizi dolayısıyla müziğimizi çok etkilediğini düşünüyorum. Gerçi bunlar da kültürümüzün bir parçası olabilirler. Mesela çok savaş görmüş, yeri gelince yoksulluk çekmiş, nice dertleri savuşturmuş Anadolu’muzun eserleri, türküleri çoğu zaman ağıt formundadır. İnsanın ta ciğerine işler. Öte yandan bir Amerikalının, yerde buldukları bütün çöpleri dişlerinin arasına sıkıştıran, yelek, gömlek, dar pantolon ve anlamsız bir yıldız taşıyan çizmeleri ve hasırdan imal edilmiş yanları kıvrık şapkalarıyla kovboy dediğimiz o ünlü insanların müziklerine bakın, tuhaf, basit ve bir boş vermişlik hissi gibi tuhaf duygular uyandırır insanda.

Kültürden kasıt kültür düzeyi ise bunun da bir etkisi olacağını düşünüyorum. Evet, insanların kültür düzeyi arttıkça yöneldikleri müzikler farklı olabilir ya da müzikten anladıkları. Ama bir türkü, bir bozlak dinlediğimizde ister köylü, ister burjuva, ister çaycı, ister yönetici olalım hepimiz aynı hazzı alıp etkileniyorsak; bir horon, bir karşılama dinlediğimizde içimiz kıpır kıpır oluyorsa o da çok önemli değil. Sonuçta zihniyet aynı değil mi canım(!), sonuçta biz Türk değil miyiz?

Hilal USULBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>