Pages

Categories

AraMevsimlerin Gölgesinde İnsan

Mevsimlerin Gölgesinde İnsan

1 Nisan 2015
Öğretmen Yazıları
Henüz yorum yapılmamış

Mevsimlerin Gölgesinde İnsan

Bahar, ışıktır.
Bahar, umuttur.
Bahar, yeni bir sayfadır.
Bahar, “haydi bismillah” tır.
Bahar, harekete geçme zamanıdır.

Baharı bahar yapan diğer mevsimlerdir aslında.  Yeni bir sayfa ancak eski sayfaların tüketilmesiyle ve tükenmişliğiyle ulaşılan bir şeydir. Değerini ve anlamını bir öncesinden alan bir mevsimdir.

Bir burgu (helezon) gibi değil midir yaşam? Bulunduğumuz konum bir önceki dairenin(dişlinin) varlığına bağlı değil midir? Kendi etrafında dönen, daire gibi gözükse de hep bir üste çıkaran değil midir burgunun(helezon)  yapısı? İnsan da her yaşadıklarıyla bir üst noktaya taşımaz mı? Daha tecrübeli ve bilgili hale getirmez mi kendini? Buna ne kadar direnseniz direnin zaman yönünden bir üst noktaya çıkarsınız.

İnsanın bir olay, bir problem, ya da gelişimsel bir durum karşısında izlediği bir metodu vardır. Yeni bir boyut alana kadar yöntemsel olarak bir benzerlik vardır. Bir problem yada atılım yapmak adına insan; önce düşünür  sonra  kurgular ardından araştırır sonunda eyleme geçer. Eylemlerin/deneyimlerin  ardından sonuca/ürüne ulaşır. Elde edilen sonucun/ürünün yaşam karşısındaki konumu, yeterliliği ve duygu planındaki yerini sorgularız. Sorgulama sonucunda kazanımları yeterli buluruz ya da yeni bir düşünme, araştırma ve kurgulama süreci başlar. Böylece tekrar başa döneriz. Ama bu çabalar bizi içerik ve seviye olarak bir üst basamağa taşır.

Yaşamda burgu(helezon daireleri)  gibi bir döngü varsa mevsimlerde de aynı döngü var.

Kış; düşünme, irdeleme, özeleştiri, kurgulama ve kararlar alma aylarıdır.

Bahar; eyleme geçme,  planların ortaya konularak harekete geçme, enerji, değişimin başladığı, ürün için en önemli hamle (tohum), yeni bir sayfanın açıldığı aylardır.

Yaz; verimlilik dönemi. Hasat, ürün, sonuç, yapılan eylemin sonuçlarının ortaya çıktığı aylardır.

Sonbahar ise toplama, sorgulama ve duygu dönemidir. Ürünün ve zamanın sorgulanmasına başlandığı aylardır. Burgu dişlisinde bir üste çıkışının irdelenmesiyle, hüznün üstümüze çökerek ömrün kısalığına dair düşüncelerin yoğunlaştığı aylardır. Zamanın hızının bütün yeryüzüne çöktüğü mevsimdir.

Hazırladık, uyguladık, ürün aldık ve tekrar başladığımız noktaya geldik. Bir ömür sorarak buluruz kendimizi. Sararmıştır artık dünyamız. Hüznü derinlemesine bütün benliğimizde hissetmeye başlarız.

O yüzdendir ki baharı bahar yapan bu süreçtir. Anlamlı kılan şey değişimin bütün yönleriyle yaşanmasıdır. Yağmurun damlalarıyla başlar toprağın altından fışkıran yeşillik, gönüllerimize de bir yaşam sevinci katar.

Bahar, değişimin başladığı aylardır. Toprak ana da insanla birlikte yeni bir sayfa açmıştır. Yeryüzünü temizlercesine yağmur damlaları kendini bırakır. Bütün canlılarda bir kıpırdanma başlamıştır. Bir heyecan sarar tabiatı, insanda olduğu gibi. Her şey kendini göstermeye başlar. Rengârenk kır çiçekleri, kuşlar ve kelebekler insana eşlik eder;  doğa bütünüyle hareket halindendir. “Yanınızdayım” der gibi …

İnsanlar baharla birlikte hayata daha sarılmış bulmazlar mı kendilerini?  Ama çocuklar hep doğru yaşamıştır baharı. Onlar için daha eğlenceli bir dönemdir. Yetişkinler için bazen bir hırs olsa da çocuklar için neşe kaynağı olmuştur hep.

Çocukluğumdaki baharları hatırlarım. Herkeste bir heyecan. Bağ bahçe hazırlanır. Tohumlar atılır toprağa. Günlük bakımları yapılır. Bir anne şefkati ile yaklaşılır; dağa, taşa, toprağa… Toprak ta şefkate kayıtsız kalmaz. O da bütün fedakârlığı ile cevap verir. Yağmur damlalarının iştirakiyle ve heyecanıyla insanların şefkatli tutumlarını karşılıksız bırakmaz ve onlara bereketini sunar.

Bu geçici dünyada dört mevsimi deli dolu yaşadığımız bu toprakların güzelliğinin ne kadar farkındayız. Bir durumda, olayda dört evreyi yaşıyorsak düşünsel olarak ta bunu yaşamaktayız. Düşünüyor, kararlar alıp uygulamaya geçiriyoruz, yanılıyor ya da yanılmıyoruz. Sonuçları topluyor ve doğrularımızı yanlışlarımızı irdeliyoruz. Her mevsim hayatın geçiciliğini öğreten bir film karesi oluveriyor. Bu döngüyü Rabbim bizlere vermiş. Kıymeti paha biçilmez bir değer.

Oysa birçok ülke insanı, yaşadığımız bu nimetin farkında değil ve tek iklime mahkum olanlar bile var.  Bu tekdüzeliğin onların ruh sağlığına bırakacağı etkiyi düşünmek bile istemiyorum. Peki, dört mevsimi yaşayıp ta tekdüzelik içinde olanlara ne demeli?

Belki de işin en zoru baharı yazmak. Bahar sadece yaşanır. Nice anlamına vardığımız baharları yaşamak ümidiyle…

Recep DAĞDEMİR
Psikolojik DanışmanBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>