Pages

Categories

AraMerkezi Yazılılara 5 Kala Bir Kaç Önemli Not

Merkezi Yazılılara 5 Kala Bir Kaç Önemli Not

25 Nisan 2017
Öğretmen Yazıları
Henüz yorum yapılmamış

Çınar Koleji Başakşehir Kampüsü Rehber Öğretmenimiz Münevver Turan TEOG önce yapılması ve yapılmaması gerekenleri anlattı.

Yaklaşık 1 milyon 190 bin öğrencinin gireceği merkezi yazılılara saatlerin kaldığı şu anlarda öğrencilerimizin bazıları ilk sınavdaki tecrübelerinden dolayı daha sakinler. Bir kısmı ise daha heyecanlılar… Sebebi ise şimdi yapamazsak 2. TEOG’da yaparız gibi bir mazeretleri yok. Birçoğu net hedefle girmek istemiyor. “Ya başaramazsam? Ya hedefimin altında kalırsam?” Sorusu heyecanlarını artırıyor. Bir de “Anneme/ babama/ öğretmenime/ vs ne derim?” yükü var omuzlarında…

Anne baba olarak şu an onlarla bu soruları konuşmanın, bu sorulara verilecek cevapları konuşmanın tam zamanı. Bu soruların oluşturduğu yükü öğrencimiz üzerinden kaldırırsak eğer sınava daha rahat gireceklerini bilmeliyiz. Bu sorulara verilecek cevapların öğrenciyi gevşetmesinden endişe etmemek gerekir. Zaten bu saatten sonra gevşemeleri herhangi bir şey kaybettirmeyecektir.

Soruları cevaplarken öğrencinin kaygısını artıran, olası yaşayacağı şeyleri tehdit olarak sunduğumuz bir konuşma kesinlikle yapmamalıyız. Hiçbir anne baba çocuğu ile kurduğu iletişimi sınav sonuçlarına endekslememelidir. Nihayetinde hayat başarısı için çocuğumuzun seçeceği birçok yol var, sınav başarısı bu yollardan sadece bir tanesidir. Resme bütüncül bakmalıyız.

Mümkün olduğunca olumluya odaklanmak, sınav esansında gördüğü duyduğu şeyleri hatırlayacağını, emeklerinin karşılığını alacağını ifade etmekte fayda vardır.

Yukarıda bahsettiklerim zihinsel alanda yapılacaklardır. Gelelim davranışsal alanda yapabileceklerimize…

  • Güzel bir kahvaltı zihni açacaktır. Peynir, zeytin, yumurta, ceviz, bal ile yapılan sağlıklı bir kahvaltı olur. Çikolatalı ekmek, poğaça ile geçiştirilen kahvaltıları önermiyoruz. Çünkü ilk oturumlar Türkçe ve Fen puan hesabında ağırlığı fazla olan derslerdir.
  • Sınav öncesi lavaboya giderek ihtiyaçları gidermek faydalı olacaktır. Çünkü heyecanın etkisi ile metabolizma hızlı çalışabilir.
  • Elleri, yüzü soğuk su ile yıkamak ve ıslak mendille silmek de faydalı olabilir.
  • En önemlisi ise, burundan derin nefes alıp 4-5 saniye içimizde tuttuktan sonra yavaş yavaş ağızdan vermek. Bunu 10 kez tekrarlamakta fayda vardır.

Her iki sınav sabahı ise,

  • Trafiği de dikkate alarak öğrencilerin saat 8.30’da okulda olacak şekilde evden çıkıp, okulda olmalarını sağlayınız. (İlk gün sınava vaktinde gelip ikinci gün geç kalan öğrencilerimiz olabiliyor)
  • Akşamdan hazırlanan üzerinde TC kimlik numarasının olduğu belgeyi öğrencinin yanına almasını sağlayınız.
  • Ayrıca yanlarında, yedek kalem, silgi, kalemtıraş su ve mendil de vermeyi unutmayınız.

Bu sınav birçok öğrencinin ulusal düzeyde girdiği ilk sınav, ama son sınav da olmayacak. Bundan sonra daha birçok sınava girecekler. Olumlu bir deneyim olması bu eksende de önemlidir. Hiçbir sınav öğrencimizin beden ve ruh sağlığından daha kıymetli değildir.

Tüm öğrencilerimizin emeklerinin karşılıklarını aldıkları başarılı bir sınav geçirmelerini diliyorum.

Not: Yukarıdaki tüm önerimizi uygularken sakin ve sevecen bir üslupla, öğrencinize neyin daha iyi geleceğini sorarak hareket etmenizde fayda vardır. Yukarıdaki önerilerimiz genel olarak öğrencilerimize iyi gelen önerileridir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>