Pages

Categories

Ara

Kaçmak Lazım

Kaçmak Lazım

11 Ekim 2014
3. Kademe, Genç Düşünce Platformu, Horanta Dergisi, Öğrenci Yazıları
Henüz yorum yapılmamış

Hızla iniyordu merdivenleri. Acelesi yoktu ama alışmıştı böyle hareket etmeye. Bazen etrafına bakıyor, kimse olmadığına karar verince seke seke iniyordu. Fakat bu sefer kalabalıktı çevresi. Biraz yavaşladı, öylece yürümeye devam etti. Mimikleri sürekli değişiyordu. Bazen ağzı kulaklarına varıyor bazen de sinirli sinirli kaşlarını çatıyordu. Bir şeye sevindiği ya da üzüldüğü yoktu, bu onun her zamanki haliydi. Ne zaman boş kalsa zihni, bu vakitlerde işe yarar diye bir kenarda beklettiği o düşünceleri salıveriyordu. O da her zaman bunlara kendini kaptırıyor, defalarca düşündüğü şeyleri tekrar tekrar düşünmekten kendini alamıyordu. Suyu çıkmıştı çıkmasına ama ne yapsındı, vazgeçemiyordu işte. Çünkü bunlara üzülmek bile ona içten içe bir zevk veriyordu. Bazen kendince ürettiği o merhamet ve özlem duygusuna kapılıyor, yüzündeki kaslar gevşiyor ve kaşları hafifçe yukarı kalkıyordu. İşte yine bu hale gelmişken yüzü, birinin ona garip garip baktığını hissetti. Belki kendisi fark etmemişti ama az önce sanki birisiyle konuşuyormuş gibi elini kolunu da sallamıştı. Gözlerini yere eğdi, hafifçe gülümsedi ve “Bir gün beni deli sanacaklar.” diye geçirdi içinden.

Sonunda istediği yere vardı. İçeriye girdi, şöyle bir taradı etrafı ve derin bir nefes aldı. İçeride kütüphane görevlisinden başka kimse yoktu. Zaten o da gözlerini kısmış, önündeki bilgisayara bakıyordu. Ara sıra dudakları kıpırdıyor, ekranda okuduklarını anlamaya çalışıyordu. Önemli bir iş yaptığı belliydi, bu yüzden odada artık iki kişi olmaları umurunda bile olmadı.

Eline bir kitap aldı, sayfalarını yavaş yavaş çevirmeye başladı.

“Ruhum daraldı, ruhum! O ne kargaşaydı öyle! Neredeyse saç baş gireceklerdi birbirlerine. Ben bilmiyor muyum niçin kavga ettiklerini? Hep aynı meseleler. Ya bir iki gün sonra atılan o yapmacık kahkahalar? Kaçmak lazım, mutlak surette kaçmak lazım! Allah’ım ben hep burada yaşasam olmaz mı? Sen onlardan sorumlu tutma beni, şu şirin kitaplardan sorumlu tut. Kütüphane görevlisini yollar, kartının üstündeki ismini karalar, kendi ismimi yazarım. Şu bilgisayarı da fişten çıkarır, camdan aşağıya atarım. Sahi bilgisayarın suçu ne? Bilmem ama buraya hiç yakışmıyor o. Hem bilgisayarı ne yapacağım ben? O bana bakar, ben ona bakarım, bir işe yaramaz yani. Neyse biz de hayrına kullansın diye başkasına veririz. Camdan atmak pek hoş kaçmaz zaten. Allah’ım lütfen affet beni ne yapayım? Kaçmak çare değil elbet ama çok korkutuyorlar beni. Yolda yürürken bile insanın kendini çaresiz hissetmemesi mümkün müdür? Hele o gökdelenler yok mu, fena yapıyor insanı. Hani bir şeye çok uzaktan baktığında onu çok küçük görürsün ya, işte ben de şu demir yığınlarını parmak kadar görebileceğim bir yere gitmek istiyorum. O zaman elime bir sapan ve bir taş alacağım, bir gözümü kapatacak ve nişan alacağım, sonra gümmmm! Kocaman gökdelenin yerinde yeller esiyor ve ben zafer çığlıkları atıyorum durmadan. Ahh ne güzel olurdu bu kadar basit olsa… Ne çocuğum bak görüyor musun? Hep senin yüzünden oldu böyle, biliyorsun değil mi? Hani bir gün beraber vapura binmiştik de ben sana şey demiştim… Ah sen ne hatırlarsın ki! Beni hep dinlersin sanıyorum ama hiç de öyle hayal ettiğim gibi olmuyor…”

Kaşlarını çatmıştı yine, artık hızlı hızlı çeviriyordu kitabın sayfalarını. Başını kaldırdı, birden arkadaşının garip bakışlarının yüzünün üzerinde olduğunu gördü:

_ Niye öyle sinirli sinirli bakıyorsun? Bir şey mi oldu?

_Yok yok… Kitaba dalmışım işte.

_ O yüzden mi kitabı ters tutuyorsun?

_ Ee, şeyy… Boş ver sen benim ne yaptığımı, asıl sen ne yapıyorsun?

_ Sorma, canım çok sıkkın. Biliyorsun, bugünkü tartışmada ben de vardım. Ah siz bilmezsiniz onun ne cadaloz olduğunu. Bir de bana gelmiş…

_ Özür dilerim, bölüyorum ama benim kaçmam lazım, yetişmem gereken bir yer var da.

Arkadaşının şaşkın bakışları arasında hemen arkasını döndü, koşar adımlarla kapıya doğru yöneldi. Mırıldanıyordu: “Kaçmak lazım, mutlak surette kaçmak lazım!”

ELİF NUR SEZGİN
GDP 3.KADEMEBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>