Pages

Categories

AraGARİP BÜLBÜLÜN HİKÂYESİ

GARİP BÜLBÜLÜN HİKÂYESİ

11 Mayıs 2017
Öğrenci Yazıları
Henüz yorum yapılmamış

Bir garip bülbüldür hikâyesi anlatılan

Benim Mehmet’imdir düşmana ilk safta atılan

Anlatacaklarım ne yanlıştır ne de yalan

Hain düşmanın aklında hep işgal ve talan

Yıl 1915. Soğuk bir mart sabahı. Mehmet’im cephede. Bir eli tüfeğinde bir eli yârinin mendilinde. Garip bir bülbülün hikâyesidir anlatılacak, yüzyıllar geçse de. Mehmet’im kahraman, koruması gerekense gazi olan bir vatan… Bülbül gül uğruna nasıl kan döktüyse işte Mehmetçik de öyle kan döktü, feryâd figân eyledi kahramanlık hikâyeleri yazmak adına. Aşkına pervane olduğu, öleceğini bile bile ateşlerine koştuğu bu savaşta bakmadı bir kez olsun ardına. Köyü, evi, gözünde yaşı olan sevdiceği, belki evladı varmış, düşünmedi bir kez olsun.

Atıldı Mehmet’im kahpe düşmanın üstüne korkusuzca, düşünmedi bir kez olsun öleceğini, biliyordu bu yolun sonu çıkacaktı sonsuza. Öz vatanında öksüz, öz vatanında olmamak için parya; bırakmıştı öksüz, evlatlarını şehitlik uğruna.

Bu bir yangın yeri, alevleri ulaşmış gökyüzüne

Düşmanla çarpışıyor Mehmet’im, ölümüne

Bir vatan toprağı uğruna takıyor hainleri süngüsüne

Sen benim garip bülbülüm, kurban olurum ötüşüne

Anaların öperken içinin titrediği kınalı kuzularına kıydı düşman askeri, ancak vatan uğruna şehit olan garip bülbülümün bir an olsun içi titremedi. Bir destan yazıldı o gün bülbül, gülüne yeniden kavuştu, bu kahraman savruluşlar karşısında düşman yürekler sustu.

Bu bir iman gücü arkamızda Rabb’imiz, şehitlik uğruna koşan Mehmet’imin alnı her daim temiz. Bu bir aşk bağımsızlığa duyulan, kıskanıp ağlardı sümbüller garip bülbülün güle olan aşkından. Büyük bir sırra erdi, benliğine bedensizlikle kavuştu.

Toprak ölüm kusuyor, vatan kanadı kırık bir kuş misali susuyor. Rüzgâr, insanları savuruyor pervasızca bir o yana, bir bu yana. Kimisi bir baba, kimi evlat, kimi koca. Hepsinin yüreğinde sığdırabildiği birkaç hatıra… Biraz hüzün, biraz keder ve biraz da gözyaşıyla yürüyorlar umutla. Adım adım ilerliyorlar sonsuzluğa.  Ne bulut duruyor ağlamaktan, ne üşüyen yürekleri ısıtıyor güneş. Bir kuş hapsolmuş zorlu bir sürgünde; yanında hatıraları, hüzünleri ve yalnızca yüreği. Çırılçıplak bir gece, bürünmüş zifiri karanlığına. Yollar sonsuz. Bulutlar ki akıtıyor gözyaşlarını soğuk bir mart sabahında. Uzanıyor cansız bedenler geceden geceye. Mehmet’im aç, Mehmet’im susuz, Mehmet’im hasta. Ezanlar yankılanırken içli içli kimseler yok bir safta. Çanakkale suları kan olmuş, kan çağlıyor. Köyüne dönemeyen Mehmet’ime anacığı ağlıyor. Günler karanlık, saatler de matem. Garip bülbülüm gülü uğruna kan akıtıyor her dem.

Kiminin cephede vuruldu evladı, kiminin secdede,

İstediği bağımsız vatan ve al bayrağıydı sadece

Bu bir kahramanlık destanı söylenecek hece hece

Kurtar vatanını Mehmet’im, dön evine bir gece

Aynı rüzgârın savurduğu insanlar… Akif’in dediği gibi “Kimi Hindu kimi yamyam kimi bilmem ne bela”.İnsanlar çıplak. İnsanlar yalın ayak. Mehmet’im yorgun, hava don, mevsim siyah. Kanatlar ki ölüm taşıyor, acılar dinmiyor, denizleri kan kaplamış, yürekler suskun.

Buna rağmen iman dolu göğsü olan Mehmet’imin kahramanlıkları akın akın yağıyor Anadolu’ya. Ölümden çok, kahramanlık yankılanıyor gecelerde. Anaların yüreğinde gurur biraz da gözyaşları. Bir daha hiç göremeyecekleri kınalı kuzularının, burunlarında tütüyor kokusu. Hüzün yüklü gemiler artık kahramanlık hikayelerini alıp demir almayı bekliyor. Şiirler ki artık yarım değil, onu destanlaştırmak için kalemler çağlıyor. Kahramanlık tohumları ağaç oldu, meyve verecek. Şehitliğe koşan Mehmet’im, destanlarda ölümsüzleşecek.

Eşin var, âşiyanın var, baharın var, ki beklerdin;

Kıyâmetler koparmak neydi, ey bülbül, nedir derdin?

0 zümrüd tahta kondun, bir semâvî saltanat kurdun;

Cihânın yurdu hep çiğnense, çiğnenmez senin yurdun,

SUEDA DEMİREL / ÇINAR KOLEJİ ÇEKMEKÖY LİSE KAMPÜSÜ / 12-A SINIFIBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>