Pages

Categories

AraDünya Barışı Sağlanabilir mi?

Dünya Barışı Sağlanabilir mi?

4 Aralık 2014
Öğrenci Yazıları
Henüz yorum yapılmamış

İnsan Güvenliği Merkezi’nin (Human Security Centre) yayımladığı bir raporda, 1992 yılından bu yana yeryüzündeki soykırım ve savaşların sayısında ciddi bir düşüş kaydedildiği belirtiliyordu. Buna göre bir yılda 1.000’den fazla insanın ölmesine neden olan silahlı çatışmalar –ki bilim insanları ancak yılda 1.000’den fazla kişinin öldüğü silahlı çatışmaları savaş olarak niteliyor- yüzde 80 oranında gerilirken, soykırım suçları da gözle görülür biçimde azalıyordu. Son yıllarda gerçektende daha az ülke savaşmış, daha az kişi hayatını kaybetmiş, daha az insan “siyasi şiddet” kurbanı olmuş. Peki, buna rağmen dünya genelinde bir barış olacak mı?

Muhtemelen ileride adını daha çok duyacağımız İnsan Güvenliği Merkezi bir başka yeniliği daha müjdeliyor. Ağırlık kazanmaya başlayan eğilim, “ulusal güvenlik” ile “insani güvenlik” kavramlarının bundan sonra ele alınması. Ulusal güvenlik devletin dış saldırılara karşı korunması konusuna odaklanırken “insan güvenliği” bireylerin ve toplulukların her türlü siyasi şiddet karşısında mağduriyetine –zorunlu göç, etnik ayrımcılık gibi- yoğunlaşıyor. İnsan Güvenliği Merkezi’ne göre insani ve ulusal güvenlik konseptlerinin birbirini güçlendirmesi gerekir,  ancak devletin güvence altında olması illa ki bireyin güvencesini sağlamaz. Nitekim dünyada son yüz yılda, kendi devletince öldürülenlerin sayısı yabancı ordularca öldürülenlerden fazla. Açıkçası böyle bir dünyada barışın sağlanabileceğine inanmak güç.

Bilimsel araştırmalar son yıllarda savaşlarda büyük bir azalma söz konusu olduğunu göstermekte. Fakat bana kalırsa, sadece savaşan devletler azaldı. Çünkü sadece Irak’ta hayatını kaybeden insan sayısı milyonları aşmış durumda. Ayrıca devletlerin nükleer silah tartışmaları da cabası. Nükleer silahların kullanılması durumunda “insan güvenliği” diye bir şeyden söz etmek hayli güç olur.

İnsanların giderek bencilleştiği bir zamanda, barışın geleceğine inanmak gelmiyor içimden. Milletler kendi içlerinde bile barışık yaşayamazken, dünya barışı tabiri bana çok uzak geliyor.Yanılıyor olmayı herkesten daha çok isterim.

Ahmet Ferhat BaranBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>