Pages

Categories

AraBiraz Müzik, Biraz Sinema, Bolly ve Holly Arasında Bir Gezinti

Biraz Müzik, Biraz Sinema, Bolly ve Holly Arasında Bir Gezinti

28 Ekim 2014
2. Kademe, Genç Düşünce Platformu, Horanta Dergisi, Öğrenci Yazıları
Henüz yorum yapılmamış

नमस्ते,

Dostlar, bugün size dünyanın en büyük iki sinema endüstrisinden bahsetmek istiyorum: Hollywood ve Bollywood. Dünyanın iki ucundaki bu iki sinema arasındaki farklara değineceğim. Hollywood’u açıklamaya ihtiyaç hissetmiyorum; lakin bakalım Bollywood neymiş?

Bollywood, Mumbai (Bombay) kökenli bir Hint sinemasıdır. Bir Hint sineması diyorum zira Bollywood başı çekmekle birlikte Hindistan’da çeşitli sinema endüstrileri mevcuttur. Bunun sebebi de ülkede 20’den fazla resmi dil bulunmasıdır. Bollywood’da her yıl 800’den fazla film piyasaya çıkar. Bollywood oyuncularının bilinen en temel özelliklerinden biri aynı anda birden fazla filmde oyunculuk yapmalarıdır. Bu tarz oyunculuğa karşı duran aktörler bulunsa da kahir ekseri bu şekilde çalışmayı tercih eder.

Bollywood teknik açısından da farklılıklar gösterir. Bildiğimiz üzere Hollywood filmleri ağırlıklı olarak 90-120 dakika olur. Hint sinemasında bu süre daha çok 150-200 dakikadır. Kimi zaman 240 dakikalık filmlere dahi rastlanabilir. Hollywood’da film müzikleri genelde filmin içerisine gizlenir. Kimi zaman arka planda müzik çaldığını fark dahi etmeyiz. Hint filmlerinde ise müzikler adeta gözünüze sokulur. Filmin ortasında insanlar dans etmeye başlıyorlarsa oradaki müziği fark etmemek mümkün olmaz. Bu film müzikleri Hint müzik sektöründe de önemli rol oynarlar. Bollywood’un bir diğer ayırt edici özelliği de halkın sıklıkla filmlerde figüran olarak kullanılmalarıdır.

Konu odaklı baktığımızda Hint sinemasını aşk filmlerinin kapladığını rahatlıkla gözlemleyebiliriz. İçinde aşkın yer aldığı filmlerden bahsetmiyorum hafif masalsı aşk hikâyelerinden bahsediyorum. Öyle ki kast sebebiyle birbirini seven iki gencin kavuşamaması (Daha doğrusu Hint filmleri ağırlıklı olarak mutlu sonla bittiklerinden genelde ne yapar eder kavuşurlar.) belki 50 kez işlenmiştir. Bilimkurgu filmlerine pek rastlanmaz mesela, olanlar da ya mizahi ya da fazlası ile absürttür. Bollywood filmleri genel anlamda mekanik yapılardan uzak, samimi ve hayallerle bezelidir. Bunu teknik yetersizliklerin bir sonucu olarak düşünsek dahi arz-talebin önemi göz ardı edilmemelidir. Yapılan filmler bir açıdan da insanların ruhunu yansıttığından Batı kaynaklı filmlerde sıklıkla karanlık sahnelere ve karamsar sonlara rastlanması çok da anormal sayılamaz. Son yıllarda küreselleşme ile birlikte her ne kadar sekteye uğrasa da Hint kültüründe aile önemlidir. İki taraftan en az birinin akrabası filmde bulunmadan yaşanan aşk hikayelerine çok nadir rastlanır Hint sinema kültüründe. Buna bağlı olarak aile adabına aykırı sahneler de Hollywood’a göre daha nadir yer alır.  Hint filmleri benim açımdan insan ruhunu yormayan bir yapıya sahip olmakla özeldir.

Belki tanım ile alakalı değil ama Hint filmlerinin Türkiye’ye ulaştırılmaması da Bollywood severlerin temel şikâyetlerinden biri. Her yıl çıkan ortalama 800 filmin 10 tanesi dahi Türkiye topraklarında bulunmuyor maalesef.

NOT: Yazımın başındaki acayip şekillerde,  Hint alfabesi ile “Namaste” (merhaba) yazıyor.

İREM YÜM
GDP 2. KADEMEBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>